Yalıtım Boyası

YALITIM BOYASI® NEDİR?

Yalıtım Boyası® Amerika Birleşik Devletleri’ nde uzay teknolojisi ve seramik sektöründe çalışan bilim insanlarının yedi yıl süren ortak çalışmaları sonucunda geliştirilmiş ısı yalıtım kaplamasıdır.
Uzay mekiklerinin atmosfere girişi sırasında sürtünme sebebiyle ortaya çıkan ısıdan (1000 °C’nin üzerinde) uzay aracını korumak amacıyla geliştirilen “seramik ısı kalkanı” teknolojisinden yararlanılarak üretilmiştir.

Thermo-Shield® içeriğinde nano ölçekli içi boş, bor-silikat seramik kürecikler ve yüksek kalite bağlayıcı polimerler bulunan su bazlı, elastik yapıda, hafif ve dayanaklı bir likit seramik kaplama malzemesidir.

Muhteviyatında bulunan bütün bileşenler sentetiktir. Bu sayede diğer boya ve cephe kaplama malzemelerinin aksine Thermo-Shield® doğal etmenlere (aşırı sıcak ve soğuk, ultraviyole güneş ışınları, ozon gazları, yağmur, rüzgar, kar, dolu, buzlanma, hava kirliliği, kimyasal aşındırıcılar) karşı dayanıklıdır.

İçeriğindeki mikroskobik seramik kürecikler sayesinde hem ısının iletimini engellemek suretiyle ısı kalkanı olarak vazife görür hem de ısı taşıyan güneş ışınlarının (radyasyon) %90’ını yansıtarak ısı yalıtımı sağlar.

Elastik membran yapısı ile , ısı yalıtımının yanı sıra su, yangın ve ses yalıtımı da sağlar.

NEDEN YALITIM BOYASI®?

Çünkü yeni nesil, nano teknolojili, yüksek performanslı bir üründür ve klasik yalıtım malzemelerine kıyasla birçok üstünlüğü vardır.

Enerjinin %99’unu yansıtır veya yayar. Üstün bir yansıtıcı ve yayıcı özelliğe sahiptir, maruz kaldığı enerjinin % 89’unu yansıtarak %10’unu ise yayarak toplamda %99’unu yapıdan atar.

Her tür iklim koşulunda enerji tasarrufu sağlar. Yaz mevsiminde klima kullanımını, kışın ise ısıtıcı kullanımını azaltarak enerji harcamalarını % 50’lere varan miktarda düşürür.

Türkiye’de kategorisinde Enerji Star sertifikası olan tek üründür.

Isı kalkanı olarak vazife görür. Uygulandığı yüzeye dışardan ısı iletimini engelleyen, yüzeyden ısıyı içeri almayan bir kalkan gibi çalışır.

Her tür yüzeye uygulanabilir. Çelik, sac, galvanizli metal, ahşap, beton, taş, seramik, kauçuk, plastik, bitüm vb. yüzeylere kolaylıkla tatbik edilebilir.

Yüzeyi çepeçevre sarar. Uygulandığı yüzeyi, membran benzeri bir şekilde yekpare olarak (kaynak ve birleştirme yerleri olmaksızın) çepeçevre sarar. Bu suretle bir yalıtım problemi olarak sıkça rastlanan ısı köprüsü/soğuk köprüsü oluşumunu engeller.

Uygulaması kolay, işçilik maliyeti azdır. Boya gibi, rulo, fırça, püskürtme ile uygulanabilir.

Su ve ses yalıtımı sağlar. Isı yalıtımının yanı sıra su ve ses yalıtımı sağlar, titreşimleri absorbe eder. Gürültü kirliliğini azaltır.

Yanmaz, alev almaz. Amerikan Undervvriter Laboratories’den A sınıfı Yanmazlık Sertifikası sahibidir.

Korozyona karşı yüksek koruma sağlar. Nem ve ısı değişimlerine dayanaklıdır.

Terleme ve buğulanmayı önler. Sıcak havanın soğuk yüzeyle temasını keserek ve sıcaklık farkını elimine ederek terlemeyi aza Itır veya yok eder.

Rutubet ve küflenmeyi engeller. Küflenme ve yosunlaşmaya karşı dirençlidir.

Tuz, rüzgar ve hava kirleticilerinin aşındırıcı etkisine karşı dirençlidir. Denize yakın yerleşim yerlerinde,yapıların dış cephelerinde tuz ve rüzgarın sebep olduğu aşınmayı önler.

Esnektir, çatlama yapmaz. Uygulandığı yüzeyin sıcaklıkla birlikte genleşip büzülmesine uyum sağlar.-46 °C’de esnekliğini +204°C’de mukavemetini devam ettirir, çatlama yapmaz.

Hafif ancak dayanıklıdır. Uygulandığı yüzeylere yük teşkil etmez, bununla birlikte dayanıklıdır, üzerinde yürünebilir.

Nefes alır. Değişken geçirgenlik özelliği sayesinde kuruduğunda içeriğindeki polimer büzülerek buharlaşmaya imkan tanır, ıslandığında polimerler gen işleyerek suyun ve rutubetin içeri nüfuz etmesini engeller. Binaları içten çürümeye karşı korur.

Uzun ömürlüdür. Geleneksel boya ve kaplamalardan 2-3 kat daha dayanıklıdır. Güneşin ultraviyole ışınlarından zarar görmez, sertleşmez, çatlamaz, dağılmaz, diğer boyalar gibi 5-6 yılda bir yenileme gerektirmez.

Renklendirilebilir, solmaz. İstenilen renkte kullanılabilir, solma yapmaz.

Kir tutmaz, kolay temizlenir. Su bazlıdır, kolay temizlenir, bakım maliyeti azdır.

Çevre dostudur. Yeşil ürün sertifikalı, çevre dostu, toksik madde içermeyen bir üründür.

ABD’de üretilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Enerji Verimliliği, Yanmazlık, Yeşil Ürün testlerinden başarıyla geçmiştir.

KLASİK İZOLASYON ÜRÜNLERİNDEN FARKI

1) ISIL İLETKENLİK

Minimum düzeydeki ısıl iletkenlik değeri ile piyasadaki bütün yalıtım malzemeleri ile yarışırken bunu 1 mm’nin altındaki kalınlıklarda da sağlayabilmektedir. Isı iletimin etkin bir şekilde düşürülmesi için taş yününün 50 mm, diğer ürünlerin 30-40 mm kalınlıklarda uygulanması gerekir. Üstelik taş ve cam yünleri çok su emerler. Su emmeleri veya basınç altında kalınlıklarının azalması sebebiyle bu ürünlerin ısıl dirençlerinde büyük azalmalar meydana gelir.

2) MEKANİK ÖZELLİKLER

Esnektir, yüzeyin sıcaklıkla genleşip büzülmesine ayak uydurur. Bir boya kolaylığında yüzeylerin girinti ve çıkıntılarına kolaylıkla tatbik edilebilir. Diğer yalıtım malzemelerinden polistiren köpük esneme kabiliyeti olmayan, diğer ürünler ise düşük esneme değerlerine sahip malzemelerdir.

3) NEFES ALMA  (BUHAR GEÇİRGENLİK DURUMU)

Değişken geçirgenlik özelliği sayesinde kuruduğunda içeriğindeki polimer büzülerek nemin buharlaşma ile dışarı atılmasına imkan tanır, ıslandığında ise polimerler genişleyerek suyun ve rutubetin içeri nüfuz etmesini engeller. Bu suretle Thermo-Shield® değişen iklim koşullarına ideal bir şekilde uyum sağlayarak binaların nefes almasını sağlar. Diğer yalıtım malzemelerinin ise su buharı dirençleri sabittir. Mineral yünlerinin su buharı direnci çok düşük iken ekstrüde polistirenin su buharı direnci yüksektir. Poliüretan ve genleştirilmiş polistirenin su buharı direnci ise malzemenin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.

4) YANMAZLIK

 A sınıfı yanmazlık özelliği olan bir yalıtım malzemesidir. Mineral yünlerinin ana maddesi olan cam ve taş lifleri yanmaz olmakla birlikte bu lifleri bir arada tutmak ve sert levha üretmek için kullanılan bağlayıcılar yanıcıdır. Poliüretan ve polistiren malzemelerinin ise yangına tepkileri D ve E sınıfıdır, yani alevlenebilen malzemelerdir.

5) YÜZEYE İYİ YAPIŞMA

Uygulandığı çelik, sac, galvanizli metal, ahşap, beton, taş, seramik, kauçuk, plastik, bitüm vb. her türlü yüzeye mükemmel şekilde yapışır. Yüzey ile malzeme arasında izolasyonun etkisini azaltacak boşluklar oluşmaz.  Mineral yünü yalıtım yüzeyine tam yapışma sağlayamaz. Mantolama uygulamalarında file ve dübellerde oluşan ısı farkı sebebiyle sıva deforme olup dökülebilmekte, ısı yalıtımı zamanla etkisini kaybedebilmektedir.

6) UYGULAMA KOLAYLIĞI

Her tür yüzeye kolaylıkla uygulanır. Bir boya uygularcasına rulo, fırça veya tabanca ile tatbik edilebilir. Endüstriyel uygulamalarda tesisteki üretim sürecini durdurmadan veya uzun süre aksatmadan, uygulama hızla bitirilir. Komplike işçilik gerektirmez. Diğer yalıtım malzemeleri karmaşık montaj işlemleri gerektirir: bina cephelerine iskele kurulması, dübel atmak için cephe duvarlarının birçok yerden delinmesi (mantolamada metrekareye ortalama 8 dübel deliği açılmakta, bina cephesi zayıflatılmaktadır) birkaç kat sıva, donatı filesi, birkaç kat astar ve boya uygulanması gerekir. Thermo-Shield® uygulamalarında bu tür işçiliklere ihtiyaç duyulmaz, bu suretle iki temel avantaj sağlanır: 1) Yalıtımın gücünü azaltan işçilik hataları engellenmiş olur. 2) İşçilik maliyetleri % 60-70 oranında azalır.

7) İNSAN SAĞLIĞI

Yeşil ürün sertifikalı, çevre dostu bir ürün olması yanı sıra Thermo-Shield® toksik madde içermeyen insan sağlığına zararlı hiçbir madde ihtiva etmeyen bir malzemedir.  Piyasada farklı kalitelerde satılan diğer yalıtım malzemeleri ise insan sağlığı için tehlikeli maddeler içerebilmektedir. Örneğin mineral yününün bileşiminde formaldehit ve fenol gibi zehirleyici, kimi bulgulara göre kanserojen maddeler vardır. Yangın sırasında ve yüksek sıcağa maruz kaldığında hızla yayılan fenol buharı ve formaldehit, buna maruz kalan insanlara büyük zarar verir. Poliüretan ise yanma sırasında karbon monoksit ve asit buharı açığa çıkarır.

8) FAYDA MALİYET DENGESİ

Her iklim koşuluna dayanıklı, rüzgar, tuz ve diğer aşındırıcı kimyasallara karşı mukavemetli, kir tutmayan, ultra viyole ışınlara karşı rezistanslı ve solmaz yapısı ile Thermo-Shield® bir kez uygulandıktan sonra uzun yıllar sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanılır. Bu sebeple bakım onarım maliyetleri azdır. Renklendirilerek kullanıldığından dış cephe uygulamalarında boya yenileme maliyetini belirgin şekilde azaltmaktadır. ABD’de 1980’li yıllarda yapılan uygulamalar halen fonkiyonel şekilde kullanılmaktadır.

Sertifikalar

ENERGY STAR, hem enerji tasarrufu hem de enerjinin en iyi şekilde kullanılması için Amerikan Enerji Bakanlığı ve Çevre Koruma Ajansı (Environmental Protection Agency (EPA) tarafından geliştirilen uluslararası bir standarttır. ENERGY STAR logosu kullanmayı hak etmiş ürünler, belirlenen enerji tasarrufu seviyeleri konusunda çok ciddi testlerden geçirilmektedirler. Avrupa Birliği, Japonya, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Tayvan da ENERGY STAR standardını kendi standartları olarak kabul etmiştir.

Yalıtım Boyası enerji tasarrufu sağlayan üstün özellikleri ile bu sertifikayı almaya hak kazanmıştır. Üretici SPM Inc.  firması aynı zamanda ENERGY STAR’ın çözüm ortağıdır.

UL Sertifikası, bağımsız bir ürün güvenlik sertifikasyon kurumu olan UL (Underwriters Laboratories Inc.) tarafından ürünlere verilen bir onaydır. ABD merkezli olan UL, temel olarak güvenlik konusuna yoğunlaşan, dünyaca kabul görmüş, bağımsız, ürün güvenlik sertifikasyon kurumudur. Ürünler, malzemeler, bileşenler, montajlar, aletler ve teçhizatlar için standartlar ve test prosedürleri geliştirir.

Yalıtım Boyası UL’den A sınıfı Yanmazlık Sertifikası sahibidir. A sınıfı yanmazlık sertifikası sadece en güçlü yangın kategorisi testinde yanmazlık özelliği gösterebilen ürünlere verilmektedir.

COOL ROOF RATING COUNCIL (CRRC) Amerika’da 1998 yılında çatı kaplama ürünlerinin koruma gücünün değerlendirilmesi amacıyla kurulan bağımsız bir değerlendirme kuruluşudur. Binaların enerji tasarrufu bakımından en önemli kısmı olan çatılarda kullanılan kaplama malzemelerinin güneş ışığını yansıtma gücü ve ısıyı içeri almayarak yayma kabiliyeti bakımından  test ederek sertifikalandırır.

Üstün yansıtma ve yayma kabiliyeti ile CRRC’nin standartlarına göre diğer birçok çatı kaplama ürününü geride bırakarak CRRC onayını almıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen ve SPM firması tarafından üretilmekte olan Yalıtım Boyası ürünleri alanında dünyanın en prestijli sertifikalarını almaya hak kazanmış, ayrıca alanında en muteber standart testlerinden başarıyla geçmiştir.

daha fazla...

GENEL

YALITIM BOYASI®’İN KULLANIM ALANLARI & ELDE EDİLEN FAYDALAR

YALITIM BOYASI® ısı, su, ses, titreşim, korozyon yalıtımı ihtiyacı bulunan her alanda kullanılabilir.

Yalıtım kaplamaları, farklı malzemelerden yapılmış yüzeylere ve yüzey şekillerine kolaylıkla uygulanabilmeleri, uygulamada komplike işçiliklere ihtiyaç duymamaları, ısı, su, ses yalıtımı yanı sıra korozyon, küflenme ve terlemeyi önleyici özelliklere de sahip olması sebebiyle Konut iç-dış cephe ve çatı yalıtımında; yapı inşaat uygulamalarında; endüstriyel tesislerde hem bina hem ekipman ve teçhizatın yalıtımında; ulaşım araçlarında; tarımsal depolama tesisleri ve hayvan üretim çiftlikleri gibi bir çok yerde geniş bir kullanım alanına sahiptir.

 • Konutlarda iklimlendirme ihtiyacını azaltarak elektrik/doğalgaz v.b. enerji faturasını düşürür.
 • Korozyon ve küflenmeyi önleyerek bakım onarım maliyetlerini azaltır.
 • Endüstriyel tesislerde sağladığı enerji tasarrufu ile işletme giderlerini azaltır.
 • Sıcak ekipman ve teçhizatın dış yüzey sıcaklıklarını düşürerek güvenli çalışma ortamı sağlar, iş güvenliği risklerini azaltır.

YAPI İNŞAAT & KONUT YALITIMLARI

Özellikle son katta yer alan dairelerde, çatı katlarında yaşayan ev sakinleri Yalıtım Boyası Çatı uygulamaları sonrasında büyük rahatlığa ve konfora kavuşur. Çatıdan iletilen yaz aylarının kavurucu sıcağı ve kış aylarının dondurucu soğuğu kesilmiş olur.

Kombi/kat kaloriferi kullanılan çok katlı konutlarda, yan, alt veya üst dairenin boş olması veya komşunun konutunu ısıtmaması sebebiyle ısıtma maliyetleri artmaktadır.  Yalıtım Boyası İç Cephe kaplaması ile komşu kaynaklı ısı kayıpları ve fazladan maliyetler engellenmiş olur.

Şantiyelerde kullanılan prefabrik yapılarda (metal veya ahşap), çadır yapılarda, geçici işçi barınaklarında, ısı, nem, korozyon ve ses yalıtımında Yalıtım Boyası ürünleri mükemmel sonuçlar verir. Bu yapılarda yoğuşma ve küflenmeyi önler.

Isı kontrolü zor olan büyük hangar, depo, garaj gibi yapıların içleri özellikle yaz aylarında içeride çalışmayı imkansız kılacak kadar ısınır. Yalıtım Boyası  ürünleri ile kaplanması halinde bu yapıların iç ortamları artık aşırı bir şekilde ısınmaz, içerde çalışanlara konforlu ve rahat bir çalışma ortamı sağlanır. Üstelik bu tür yapıların Yalıtım Boyası ile kaplanma işi çok kısa sürede tamamlanır.

Kullanım alanlarından bazıları şunlardır: bina iç-dış cepheleri, çatılar, balkonlar, garajlar, bodrum duvarları, soğuk hava depoları, antrepolar, çelik konstrüksiyon yapılar, soğuk köprü alanları, prefabrik ahşap veya metal yapılar, konteyner yapılar, çadır/tente yapılar, barakalar, hangar ve depolar.

evUzay teknolojisinden yararlanarak üretilen likit seramik kürecikli Thermo-Shield® ürünleri inşaatlarda, konut ve ofis binalarında çok farklı yapı ve ünite de kullanılan etkili bir yalıtım malzemesidir. Binanıza solmayan, çatlamayan, esnek, iklim koşullarında aşınmayan, pürüzsüz, şık görünümlü cepheler kazandırır. Üstün yalıtım fonksiyonu sayesinde enerji maliyetlerinizi %50’ye kadar düşürür.

Yapılarda hem enerji kayıplarını minimuma indirerek hem de yapıları dış çevrenin aşındırıcı etkileri ile güneşin ultraviyole ışınlarından koruyarak bakım-onarım- yenileme maliyetlerini düşürür, enerji maliyetlerinde yüksek tasarruf sağlar.

Amerika’da üretilen Yalıtım Boyası ürünleri 60 ülkeye ihraç edilmektedir. Yalıtım Boyası ürünleri 1980’ lerden beri dünyanın dört bir köşesinde yüzlerce projede kullanılmış, üstün yalıtım kabiliyeti ve dayanıklılığı her iklim koşulunda ve çeşitli yüzeylerde kanıtlanmıştır.

Binaların çatılarında Çatı, dış cephelerinde  Dış Cephe, iç duvarlarında, İç Cephe kullanımı ile maksimum düzeyde ısı yalıtımı sağlanır.

Hem yeni inşaatlarda hem kullanımda olan eski binalarda kolaylıkla kullanılabilir.

Mitsubishi Korfez Bolge Merkezi_2

Dış cephelerde bulunan boru, aktarma aparatları vb. uzantıların sökülmesi veya iskele kurulması gerekmez. Proje uygulaması yapının büyüklüğüne bağlı olarak birkaç gün ile bir hafta arası gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Proje veya usta hataları sebebiyle oluşan soğuk köprü sorunlarını ortadan kaldırır ve ısı kayıplarına son verir.

Diğer malzemelerle yapılan mantolama yöntemlerinde yapıların mimari detayları ve dış dekor görselleri bozulur veya kaybolurken Thermo-Shield®  uygulamalarında bu tür olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaz.

YAPI İNŞAAT, KONUT  YALITIMLARINDA BAZI UYGULAMA ALANLARI

 • Bina dış cepheleri
 • İç cepheler
 • Çatılar
 • Balkonlar
 • Garajlar
 • Bodrum duvarları
 • Kalorifer tesisatları
 • Soğuk hava depoları
 • Antrepolar
 • Çelik konstrüksiyon yapılar
 • Soğuk köprü alanları
 • Prefabrik ahşap veya metal yapılar
 • Konteyner yapılar
 • Çadır/tente yapılar, Panjurlar
 • Barakalar
 • Hangar ve Depolar

KULLANILACAK ÜRÜNLER

Yapı inşaat ve konutlarda:

 Dış Cephe,

 Çatı,

 İç Cephe ürünleri kullanılır.

Ayrıca yanı sıra yerine göre
 Dekoratif,
 Ahşap&Güverte,
 Şeffaf,
 Acrylic Flex Tac,

 İç/Dış Primer ürünleri de uygulanabilir.

daha fazla...

ENDÜSTRİYEL TESİS VE EKİPMAN YALITIMLARI

Formülündeki likit seramik bileşimiyle üstün bir yalıtım malzemesi olan Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel farklı endüstriyel tesislerde boru hatlarından karıştırma tanklarına, buhar kazanlarından bacalara kadar birçok farklı ekipmanda kullanılmakta ve üretimde ısı kayıplarını ve dolayısıyla işletmelerin enerji maliyetlerini önemli ölçüde düşürmektedir.

Endüstriyel tesislerde en pahalı girdilerden biri olan enerjinin üretim maliyetlerini en çok arttırdığı yerler, ısı kayıplarının kontrol altına alınamadığı yani enerjinin üretime dönüşmeden israf edildiği  alanlar ve sistemlerdir.

Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel uygulaması ısı kayıplarını azaltmakla kalmaz aynı zamanda korozyon ve ses yalıtımı da sağlar. Bu özellikleri ile ısı kayıplarının önüne geçerek işletmenin enerji maliyetini; ayrıca korozyonu önleyerek tesis ve ekipmanın ekonomik ömrünü uzatır, bakım-onarım-yenileme giderlerini azaltır. Üstelik ekipman, boru ve kazanların dış cephe sıcaklık değerlerini düşürerek tesiste işyeri güvenlik koşullarını iyileştirir.

A sınıfı yanmazlık özelliğine sahip olan Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel (Amerikan Underwriter Laboratories’den A sınıfı Yanmazlık Sertifikası) işletmenin güvenlik standartlarını yükseltir.

Endüstriyel ekipmanlar birçok farklı şekillerde, girintili çıkıntılı yüzeylere sahip olduğundan mineral yün, poliüretan köpük vb. klasik yalıtım kaplamaları sözkonusu ekipmanlara kolaylıkla uygulanamaz. Bu tür yalıtım malzemelerinin montajı sırasında çoğu zaman üretim süreci uzun sureli olarak durur veya aksar. Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel yalıtım malzemesinin ise uygulaması fevkalade kolaydır. Üretim sürecini aksatmadan kolaylıkla uygulanır.

Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel, endüstriyel boru sistemlerinde temel sorunlardan biri olan kondens oluşumunu engeller veya minimuma düşürür.

Kullanım alanlarının bazıları şunlardır: karıştırma tankları, sıcak su kazan ve boruları, Buhar kazan ve boruları,  su tankları, soğuk hava depoları, chiller boruları, petrol boruları, kimyasal tankları, yağ kazanları, sıvı/gaz yakıt tankları, kaynatıcılar, fermantasyon tankları, Isı geri kazanım üniteleri, bacalar, petrol boru hatları, rafineri ekipmanları, endüstriyel vanalar, dirsekler vb.

ENDÜSTRİYEL TESİS VE EKİPMAN YALITIMLARINDA BAZI UYGULAMA ALANLARI
 • Karıştırma tankları
 • Sıcak su kazan ve boruları
 • Buhar kazan ve boruları
 • Su tankları
 • Soğuk hava depoları
 • Chiller Boruları
 • Petrol boruları
 • Kimyasal tankları
 • Yağ kazanları
 • Sıvı/Gaz yakıt tankları
 • Kaynatıcılar
 • Fermantasyon tankları
 • Isı geri kazanım üniteleri
 • Petrol boru hatları
 • Rafineri ekipmanları
 • Endüstriyel vanalar, dirsekler vb.

KULLANILACAK ÜRÜNLER

Endüstriyel Tesis ve Ekipman yalıtımlarında Thermo-Shield® Tank/Endüstriyel malzemesi Kullanılır.
Ayrıca yerine göre Yalıtım Boyası Metal Primer, Yalıtım Boyası Pas Giderici, Şeffaf ürünleri de uygulanabilir.

daha fazla...

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pharetra dapibus pharetra. Donec interdum eros eu turpis pharetra et hendrerit est ornare. Etiam eu nulla sapien. Nullam ultricies posuere nunc, eget mollis nulla malesuada quis.

ULAŞTIRMA / NAKLİYE ARAÇLARI YALITIMLARI

Üstün yalıtım ve korozyon önleyici niteliklere sahip Yalıtım Boyası ürünleri ultraviyole ışınlara dirençli yapısı ile sürekli güneş altında kalan ulaştırma araçları, yakıt tankerleri, frigorifik kasalı araçlar, süt toplama vb. araçlarda mükemmel sonuçlar verir.
Üstün ısı yalıtımı sayesinde Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel, uygulandığı otobüs, servis araçları, karavan, treyler vb. araçların iç ortam sıcaklığında önemli düşüşler sağlar. Özellikle sıcak iklimlerde veya yaz güneşinden mustarip illerde klima kullanımını azaltarak yakıt tasarrufu, klimasız araçlarda ise daha konforlu ortamlar sağlar.

Özellikle büyük otobüs veya uzun nakliye araçlarında kayıplar temel olarak soğutucu akışkanın soğutma makinasından soğutulacak noktaya taşınması sırasında oluşmaktadır. Bu sebeple, bütün boru hatları ve bağlantı elemanları terleme ve ısı kazanımını engelleyecek bir yalıtım malzemesi ile kaplanmalıdır.
Likit seramik küre teknolojili Yalıtım Boyası Tank /Endüstriyel iklimlendirme boru sistemlerinde mükemmel bir ısı yalıtımı sağlar. Mineral yünlü diğer yalıtım malzemeleri gibi nem tutmadığından (rutubet malzeme içinde yürümediğinden), korozyonu önleyerek sistem ömrünü uzatır, çalışma verimliliğini arttırır. Soğutucu sistemlere daha az yük bindiğinden işletme maliyetleri de azalır.

Süt toplama tankları, frigorifik kasalı araçlar, yakıt tankerleri, su tankerleri vb. ünitelerin dış çeperlerine uygulanması halinde Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel, bu ünitelerde varsa soğutucu sisteme binen yükü önemli ölçüde azaltır. Bu araçlarla taşınan ve sıcaklığa karşı duyarlı malzemenin (kimyasal, süt, yakıt vs.) ısınması ile oluşabilecek zararları bertaraf eder.

Yat ve gezinti tekneleri ve gemi güverteleri yaz güneşi altında üzerinde yürünemeyecek kadar ısınırlar. Bu deniz araçları gün batımından sonra dahi gün boyu absorbe ettikleri ısıyı yaymaya devam ettiğinden konforlu ortam sağlamazlar. Güverteleri ultraviyole dirençli Yalıtım Boyası Çatı ile kaplanan deniz araçlarında mükemmel bir yalıtım sağlayarak araçlardaki gece ve gündüz konforunu yükseltir. Yalıtım Boyası Çatı ayrıca gölgeliklere, tekne üst yapılarına, tentelere, bot ve tekne kılıflarına da tatbik edilerek yalıtım ve ultraviyole ışınlardan koruma sağlanabilir.

ULAŞTIRMA / NAKLİYE ARAÇLARI YALITIMLARINDA BAZI UYGULAMA ALANLARI
 • Otobüsler
 • Servis araçları
 • Süt toplama tankları
 • Frigorifik kasalı araçlar
 • Yakıt tankerleri
 • Su tankerleri
 • Karavanlar
 • Treylerler
 • Yat ve tekneler
 • Gemi güverteleri

KULLANILACAK ÜRÜNLER

Ulaştırma/Nakliye araçları yalıtımlarında temel olarak Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel ile Yalıtım Boyası Çatı kullanılır.

Ayrıca yerine göre Yalıtım Boyası Ahşap&Güverte, Yalıtım Boyası Şeffaf, Yalıtım Boyası Pas Giderici,  uygulanır.

daha fazla...

TARIMSAL DEPOLAMA TESİSLERİ VE GIDA SANAYİ YALITIMLARI

Tahıl depolarında uygun olmayan nem ve sıcaklık, ürün stoğunu tehdit eden en önemli faktörler arasındadır; üründe bozulmayı başlatarak ve bozulma hızını arttırarak kayıplara  sebep olur. Depo sıcaklığının 18C°nin altında tutulması birçok böcek türünün faaliyetini engeller veya durdurur. Depo sıcaklığında her 5C°’lik düşüş depolama süresini 2 kat arttırır. Bu nedenle tahıl depolarının ve depolanan tahılların nem içeriği ve sıcaklığının yükselmemesi büyük önem taşır.
Ayrıca, depolanmış tahılın muhtelif kısımlarında oluşan sıcaklık farkları ürün yığınının içinde rutubet transferine sebep olur. Rutubetin transfer olduğu bölgede kritik rutubet seviyesi aşılmış ve bozulma için uygun ortam doğmuş olur.

Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel özellikle gece ve gündüz arasındaki büyük sıcaklık farkları olan bölgelerde, silonun aşırı soğuyup ısınmasını önler ve silo içindeki sıcaklık değişimine engel olur. Ayrıca su sızdırmazlık özelliği ile siloları çepeçevre sararak, deponun ekleme yerlerinden, vida-cıvata gibi bağlantı yerlerinden su sızmalarını engelleyerek rutubet kontrolünü kolaylaştırır.
Tahıl taneleri normalde ısıyı geç iletir. Depolanan ürünün havayla veya silo çeperi ile temasta olan 20–25 cm’lik yüzeyi ısı değişikliklerine uyum gösterir, daha içerdeki tabakalar ise aylarca mevcut sıcaklığını muhafaza eder. Üstün yalıtım özelliği olan Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel ile kaplanan silo çeperleri ve depo duvarları ısı kalkanı gibi hareket eder. Böylece ürün ile silo çeperi ısı iletimi yönünden tam bir uyum içinde olur.
Süt toplama araçları, sıvı gıda stoklama, yağ tankları vb. sıvı gıdaların bozulmadan depolanması veya taşınması için kullanılan tankların ısı yalıtımı çok önemlidir. Tek cidarlı yalıtımsız tankların veya çift cidarlı tankların dış yüzeylerine uygulanacak Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel ile taşınan/stoklanan ürünlerin kaliteleri uzun süre muhafaza edilir. Soğutma sistemi olan tanklarda enerji tüketimi azalır.

Gıda sanayiinde kullanılacak yalıtım malzemesinin seçimi çok önemlidir. Yalıtım malzemesinin, insan veya hayvan sağlığına zararlı gaz yaymaması, toksik madde içermemesi, yayılan toz ve liflerinin üretim sürecindeki gıdaları kirletmemesi, üretim tesisisin rutin temizliğinde kullanılan deterjan ve diğer kimyasal maddelerden zarar görmemesi çok önemlidir. Ayrıca gıda sanayiinde kullanılacak ideal bir yalıtım malzemesinin yoğuşmayı engellemesi ve nem/rutubet tutmaması, ortamda küf, mantar ve bakteri oluşumunun engellenmesi bakımından çok önemlidir. Geleneksel yalıtım malzemeleri yaydıkları toz ve lifler ile üretim sürecindeki gıdaları kirletmeleri, bünyelerinde tuttukları nem ile küf ve bakteri oluşumuna neden olmaları, temizlik kimyasallarına direnç gösteremeyip yapılarının zarar görmesi sebebiyle gıda tesislerinde kullanıma uygun değildir. Oysaki Yalıtım Boyası ürünleri dökülmeyen, pullanmayan, su tutmayan, küf yapmayan, temizlik kimyasallarından zarar görmeyen ve korozyonu önleyen yapısı ile gıda üretim tesislerinde ideal bir yalıtım çözümü sunar.
Ayrıca Yalıtım Boyası Çatı ürünleri tavuk üretim çiftlikleri, ahırlar, çiftlikler, depo, antrepo gibi yapı maliyetlerinin düşük tutulmaya çalışıldığı, ancak soğuk veya sıcak iklim koşullarından korunması gereken ve su yalıtımı ihtiyacı olan yapılarda, düşük maliyet – kolay işçilik – etkin yalıtım kombinasyonu ile çözüm sağlar.

TARIMSAL DEPOLAMA TESİSLERİ VE GIDA SANAYİİ YALITIMLARINDA BAZI UYGULAMA ALANLARI
 • Tahıl siloları
 • Yem siloları
 • Tavuk üretim çiftlikleri
 • Süt tankları
 • Gıda Sanayii
 • Ahırlar
 • Hangarlar
 • Antrepolar

KULLANILACAK ÜRÜNLER

Yalıtım Boyası Tank/Endüstriyel,
Yalıtım Boyası Çatı
Yalıtım Boyası Dış Cephe

daha fazla...